02. A közfelfogás szerinti, ill. annak nevezett
magyar ökofalvak, ökotelepülések
A Közfelfogás szerinti, ill. annak nevezett magyar ökofalvak, ökotelepülések térkép nagyban
1. Ágoston-liget (Agostyán)
Természetes Életmód Alapítvány
www.teaagostyan.hu
Természetgazdálkodás, mintagazdaság, oktató-, továbbképzőközpont, bemutatóhely, tábor, erdei iskola, tanfolyam, konferencia, sportversenyek házigazdája.
2. Bakonyszombathely
Egy felülről induló kezdeményezés, egyelőre főleg energetika terén...
Szerencsések az itt lakók.
3. Bokorliget (Szentantalfa)
Bokorliget Alapítvány
1163 Budapest, Galgahévíz u. 48.
8272 Szentantalfa, Fő u. 32.
A Bokorliget a Balaton északi partjától 5.5 km-re, a Balatonfelvidéki Nemzeti Park közvetlen szomszédságában egy 25 hektáros földterület, a Hangyásalja, ahogy a szentantalfaiak nevezik. Gyönyörű panoráma van a tóra, erdő, patak, források, táborozási lehetőségek. Méregmentes, dús legelő, ökogazdálkodás, ökoturizmus. Ideális hely arra, hogy megépülhessen egy ökofalu, ahol az emberi összefogás, osztozás és kíváltságmentesség harmóniát teremthet emberrel, természettel egyaránt. A mércénk az evangélium, ez biztosítja az Életet.
forrás: www.oballaert.hu
Ormánság Alapítvány
Tájgazdálkodás, tájfejlesztés, gyümölcsészet, tájautonómia
Egy realista, pesszimista alapítvány az Ormánság viszzatalálásáért önmagához, a természetes rendhez. Ennek útját nem a felülről jövő pályázatokban és kívülről érkező megmentőkben látja, keresi, hanem az itt élők erejében.
www.dravafok.hu
www.esoember.hu
Ormánság Alapítvány:
7967 Drávafok, Arany J. u. 4.
Tel.: (06-73) 352-333
Főleg a fiatalokkal könnyű elhitetni, hogy képtelenek a legalapvetőbb tevékenységekre: a kerítés előtti virágokat megöntözni, a járdán a füvet lekaszálni, a vízelvezető árkot kitisztítani. Mintha ez nem a mindennapi élet élvezetes tevékenysége lenne! Ne öntözze meg, inkább építsen vízöntöző rendszert, ahhoz vegyen fel hitelt, és adósodjon el.
Lebeszélik az embert arról, hogy értelmes tevékenységet végezzen; azt mondják, elég, ha vásárol. Az igazi civilizált ember úgy él, hogy csak ül, hagyja, hogy kiszolgálják, fogyaszt és fogyaszt. Minél többet, annál értékesebbé válik.Ezek a falvak a legjobb gyümölcstermő területek voltak, de már nincs ebből semmi. És a boltok tele vannak idared meg jonagold almákkal, amit a helyiek drága pénzért vásárolnak meg. Miért veszik meg, amikor a saját kertjükben háromszor olyan jót tudnának mindenféle befektetés nélkül termelni? És ez nem csak erre a vidékre jellemző, ez általános tendencia.
Az elmúlt tíz évnek az volt az egyik legnagyobb "eredménye", hogy az informális tevékenységeket sikerült formálissá tenni. Ha például az öreg nénikék rendszeresen gondozzák a templom körül a virágokat, akkor ez működik. De ha kiírnak egy pályázatot, ami támogatja a faluszépítő egyesületet", akkor az öreg nénikék kerítenek egy jogászt, és egyesületet hoznak létre, hogy beadhassák a pályázatot. Ezek után már csak akkor mennek ki megöntözni a virágot, ha kifizetik a munkabérüket. Ez lett a támogatás hatása.
Drávaiványiban addig volt közösségi élet, amíg kaszálták a házsorral szembeni útmenti sávot, mert oda ültek ki az emberek beszélgetni. Amióta nem kaszálják, azóta elszegényedett a közösségi élet. És miért nem kaszálják? Mert az embereket meggyőzték arról, hogy ez az önkormányzat dolga. Nincs kaszált gyep, nincs ahova leüljenek, nincs hol beszélgessenek, nincs közösség sem.
Minden tájnak van egy bizonyos "finomszerkezete". Erről azonban a mai világ nem vesz tudomást, holott a finomszerkezet működteti a tájat.
forrás, további részletek: www.tabulas.hu
5. Galgafarm (Galgahévíz)
Gaia Alapítvány
www.gaiaalapitvany.hu
Működő, de még épülőfélben lévő ökolakópark, mely a létrehozója szerint szerves egységbe fejlődik a közeli biofarmmal. Most még főleg Budapestre járnak pénzt keresni lakói.
6. Gömörszőlős
Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány
Oktató és bemutató Központ.
www.ecolinst.hu
www.talaljuk-ki.hu
Hári Beáta Szakdolgozata (, az alapítvány bevallása) alapán a gömörszőlősi project nem érte el teljes célját, aminek az okát a falu idős korösszetételében látják.
forrás, teljes szakdolgozat: www.scribd.com
7. Kishantos (Hantos)
Ökológiai Alapítvány és Mezőföld Népfőiskola Társaság
Kishantosi Vidékfejlesztési Központ - ökológiai mintagazdaság
...esztétikai szempontokat is figyelembe vevő tájgazdálkodási modellterület is, amelyben 150 férőhelyes tehenészet, sajtüzem, valamint a környező gazdaságok terményeit is befogadni képes - napenergiával működő - gabonaszárító, tisztító és tároló egység...
forrás, további részletek: www.tabulas.hu
8. Máriahalom
Ahol látszólag minden találkozik.
Érdemes ezeken az oldalakon alaposabban szétnézni!
Fenntartható Máriahalom - Sustainable Society Máriahalom
Sokféle tervet dolgoztunk ki olyan területeken, mint a biodinamikus mezőgazdaság, permakultúra, élő falvak és közösségek, a megújuló energiák alkalmazása, az ökológiai építkezés, illetve a hulladék kezelésének a megelőzése.
forrás, további részletek: www.mariahalom.info.hu
Máriahalmi Faluvédő Egyesület
www.faluvedo.hu
A Máriahalmi Faluvédő Egyesület környezetvédelmi tagozata alapvető célként tűzte ki a helyi és globális problémák közötti összefüggések tudatosítását. Fontosnak tartjuk, hogy a kistelepüléseken élőket olyan információkhoz juttassuk, amik segítenek megérteni a hétköznapi életükben tapasztalt, gyors és számukra gyakran hátrányos gazdasági és ökológiai változásokat. Igyekszünk gyakorlati, a hétköznapi ember számára is kézzelfogható, megvalósítható megoldásokat, lehetőségeket népszerűsíteni, a Magyarországon már megvalósult példák és külföldi tapasztalatok ismertetetésével. Ebből a célból saját dokumentumfilmeket készítünk és külföldi filmeket teszünk magyar nyelven elérhetővé, elsősorban helyi, települési, szinten az egyesület által működtetett Máriahalom Televízió (www.mhtv.hu) települési szinten fogható adásán keresztül, másodsorban egyéb, országos elérhetőségű médián (Helyi Televíziók Országos Egyesülete, különböző, az egyesülettel együttműködő civil szervezetek) keresztül. Az elmúlt évek kitartó munkájának eredményeként fokozatosan bővült egyesületünk működési területe és mára egy komoly költségvetésű, a település fejlesztésében meghatározó tényezőként jelen lévő, kiemelkedően közhasznú civil szervezetté vált.
forrás: Máriahalmi Faluvédő Egyesület
Máriahalom - Biofalu
www.biofalu.hu
...a Biofalu fő célja, hogy segítse az itt lakókat a természetes életmód felé haladásban. Ehhez a folyamathoz hátteret, kellemes közeget adjon.
forrás, további részletek: www.biofalu.hu
I
A Biofalu látszólag egy egyszemélyes történetként indult. Sok évig nem is volt más jel. Olyan helynek tűnt, ahol minden lépést az új keresés kényszere/szelleme hat át. A másik feltűnő jelenség azt mutatta, hogy hiába a sok befektetett energia, az egész valahogy nem akar megszületni. Idővel csatlakoztak emberek, de egy idő múlva tovább is álltak. Több minden áll befejezetlenül. Ráadásul a nyugdíjas panzió is csődbe mentMost úgy látom, hogy ez fordulópont volt. Nem a hirtelen és látványos sikeré – hisz a tartozások egy részét még mindig görgetjük – hanem irányváltásé, ami hosszabb távú kifutással biztat. A Biofalu mozdulatlanságában egy lassan alakuló új világ. Itt érezhető a láthatatlan világ támogatása.
A csőd után érkeztek emberek, akik felvállalták az elmúlt 10 év nyomainak eltüntetését és új energiák megjelenítését. Mindezt felajánlásból, nem fizetésért ahogy az addigi résztvevők dolgoztak. Egy év után elmentek. Egy valaki maradt, jött egy nehéz tél. A tavasz pedig újabb segítőket hozott el. Nem úgy ahogy én képzeltem, mert a háziasszony keresés nem hozott eredményt. Ahogy történik, az viszont megint valami külső támogatást sejtet. Már éppen feladni készültem a reményt, hogy nem kell a régi módon, alkalmazottakkal dolgozni, mikor megjelentek olyan emberek, akik saját örömükre segítik a hozzánk elvonulni jövő csoportok életét. Ez már néhány hete tart.
Itt áll a vendégház a nyári szezon előtt – lelkes emberekkel, 50 előkészített férőhellyel, vega konyhával, csoport előjegyzésekkel és én továbbra is szépnek látom a világot. Még csak a kibontakozás elején tartunk!
Úgy tűnik, hogy ez az év Máriahalmon megint nem a hagyományos ökofalu világot erősíti, hanem az útkeresőket szolgáló természetközeli hely képét mutatja. Ez nemcsak az izgalmasan alakuló vendégház pillanataiból látszik, hanem a faültetésben is érdekes kísérletet csináltunk. Ősszel ültettünk megint 4000 akácfát – fasorszerűen – hogy ha elindul a telkek alakítása, akkor legyen növényzet és tüzelő. Ültettünk kb. 1000 nyárfát is egy nagy spirálban. A dugványokból még nem látszik semmi, de ha megnőnek a fácskák, akkor kiváló önismereti gyakorlat helyszínéül szolgálhatnak majd. Ha valaki elindul befelé – mire megérkezik a spirál közepébe, nagy eséllyel megérkezik a saját belső világába is – amire ott figyelhet.
Még egy nagyobb munkát indítottunk el: a táblagyártás megszűnése miatt felszabadult műhelyrészt átalakítjuk jóga és táncteremmé! Kb. 130 m2-es, hajópadlós, világos, teljesen szeparált termet fogunk tudni az önismereti csoportok rendelkezésére bocsátani a vendégház melletti épületben.
Nekem nagyon tetszik ez a folyamat. Váratlan ötlet és sok munka, külső támogatás útján elindul egy kezdemény. Nem látni pontosan mi lesz belőle, de hitet ad ebben a nagy, fenekestül felforgató változási folyamatban, hogy valami szép világot építünk – miközben a pillanatok is örömet hoznak. Ez még akkor is jó, ha biztos lehetek benne, hogy nem úgy fog kialakulni, ahogy most elképzelem. Jobban.
A Biofaluval kapcsolatban álló emberek egy csoportja elindított egy új kezdeményezést – közösségi lakóterület vásárlásával és építésével kapcsolatban – itt Máriahalmon, a Biofalun kívül.
forrás: Élőfalu Hálózat Hírlevél 84.- 2010 tavasz
9. Robinson-park I. II. Ökofalu (Délegyháza)
Egy, illetve most már kető ökolakópark egymás és egy-egy tó mellett.
Érdkes ezen belül az Együttélési szabály. Máshol ilyet nem találtam, de minden emberi közösségben természetesnek kellene lennie ezeknek az elveknek szabályzat nélkül is.
Sajnos az ökoépítészeten kívül mást nem találtam, ami számomra az ökofalu fogalmát teljessé tenné. Az öko életmód talán majd jön magával.
10. Rozsály
Rozsály Községért Jóléti Szolgálat Helyi Alapítvány
Rozsály egy kb. 800 fős település az ország északkeleti szegletében. Nincs olaja, sem aranybányája, nem turistaközpont, nincs termálvize, semmi különleges adottsága; azaz valami mégis: furfangos „józan paraszti ésszel” megáldott emberek lakják. Így aztán a helyi adottságokból egy egész kellemes, élhető kis szigetet varázsoltak az utóbbi közel 20 évben.
Nem eveztek sem a zöld, sem az Ökofalu mozgalom oldalvizein, nem ültek fel egyik párt uszályába sem, egyszerűen tették a dolgukat. Annak idején a tsz-ek szétrobbantásakor földet szereztek (85 ha), ezen megtermelnek a falunak, amit tudnak, kedvezményes áron fát vásárolnak a rászorulóknak az erdészettől (a költségeket levonják az illető lakásfenntartási támogatásából) stb. Igyekeznek minden szükséges dolgot helyi szinten előállítani, megtermelni, a potenciális munkaerőt foglalkoztatni. Hiszen egy átlagos magyar faluban minden adott ahhoz (élelem, tiszta víz, fedél, közösség), hogy semmilyen mesterkélt vagy valódi válság ne árthasson komolyabban. Higgyük már el, hogy olyan értékeken csücsülünk itt a Kárpát-medencében, amelyek villámsebességgel fognak felértékelődni s ezt próbálják most különféle érdekcsoportok „kiénekelni” tőlünk!
Hasonlóan a többi élő/öko/biofaluhoz, Rozsály modell lehetne kistérségi, s országos szinten is: a gondokat belső források segítségével kell megoldani, nem külső (ál)segítséggel. Rozsály különösen azért mérföldkő, mert saját érdekeiket felismerve, egy meglévő települést vezettek az elmúlt évek során szép csendben erre az útra. Törekvéseikben, gondolkodásmódjukban felismerhető a hajdani székely falvak szerkezeti modellje.
Ha egyszer sikerül végre összerakni/adni erőinket, akkor talán valóban a Kárpát-medence lehet majd a mentőcsónak a világválságra.
Forrás: Élőfalu Hálózat, Hírlevél 80. 2009 Tavasz
Következő: 03. Egyéb ökofalu kezdemények
Vissza: Magyar ökofalvak szub- és objektív bemutatása