Hozzávalók:
- tönkölybúza
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 tk. köménymag
- 10 szem borókabogyó durvára feldarabolva (elhagyható)
- zellerszár és -levél
- cukkini feldarabolva
- koktélparadicsom egészben, vagy normál paradicsom feldarabolva
- bazsalikom, kakukkfű, borsikafű, majoránna
- kecskesajt
Elkészítése:
A tönkölybúzát felrakjuk főzni négyszeres mennyiségű vízben. (Aki alaposan áttanulmányozta a blogunkat, most biztos ellentmondást vél felfedezni az eddig írottakkal. A gabonák főzési ideje címszó alatt taglaltam, hogy a tönkölybúza 5x-ös vizet kíván, most mégis kevesebbel kezdem. Ennek oka az, hogy most lédús zöldségeket főzök a tönkölybúzába, ami pótolja a kezdeti kevesebb folyadékot. Kevés lét tartalmazó zöldségek használatakor maradjunk az ajánlott 5x-ös szabálynál! Látjátok, ez is egy példa arra, hogy szabályainkat rugalmasan, mértékkel és tudatosan, nem mechanikusan kell alkalmazni. Ha szükségét látjuk, változtatunk.)
40-45 perc eltelte után rakjuk bele a fokhagymát, majd a borókabogyót, köménymagot, a néhány centisre feldarabolt zellerszárat és a zellerlevelek felét. Főzzük őket együtt további kb. 10 percig, majd adjuk hozzá a feldarabolt cukkinit. Újabb kb. 10 perc után, az utolsó néhány percre rakjuk bele a zellerlevelek maradékát és a paradicsomot (jó sokat!) is. Természetesen, ha közben szükséges, pótoljuk a vizet.
Tálaljuk, ha ehető hőmérsékletűre kihűlt, rakjunk a tetejére házi kecskesajtot, és szórjuk meg bazsalikommal, kakukkfűvel, borsikafűvel, majorannával.
Együnk hozzá friss, nyers zöldségeket. Például a nyers cukkiniből tegyünk félre, szórjuk meg a tönkölybúzához használt fűszerekkel, pirospaprikával, és öntsünk rá egy kevés hideg sajtolású olajat. Adhatunk hozzá friss citromfűleveleket is.
Fontos: Alaposan rágjuk meg a tönkölybúzát!
Tipp:
Tönkölybúza helyett használható: rizs, zab, rozs, hajdina, köles, amaránt, bármi! Ami fontos: használjuk az adott évszaknak, időjárásnak megfelelő termikus hatású gabonát. Erről bővebben olvashatsz majd a táplálkozási alapelvek között.