Bizonyára hallottatok már a chai-ról, az indiai fűszerteáról. Szokás vízzel és tejjel is készíteni. Mi kipróbáltuk köles és kukoricadara ízesítésére. Mondhatom, nagyon bejött! Amióta elfogyott a boltban vásárolt chai, azóta magam állítom össze a fűszerkeveréket, ami a következőkből áll:
fahéj
gyömbér
szegfűszeg
édeskömény
kardamom (elhagyható)
A kölest és/vagy a kukoricadarát megfőzzöm a fűszerekkel együtt. Ezt követően hagyom hűlni, és közvetlen evés előtt keverek hozzá kevés mézet vagy mazsolát, fahéjat, karobport, napraforgómagot stb.
Birsalmalekvárral is nagyon finom!
Megjegyzés:
Zabpehelyből is elkészíthető. A zab elsősorban a hideg hónapokban ajánlott, mert magas foszfortartalma miatt erős melegítő hatása van. Meleg hónapokban lehetőleg kerüljük, átmeneti hónapokban pedig fogyasszunk hozzá ellensúlyozásként hűsítő ételeket, például uborkát.
Ha figyelembe vesszük a táplálékok termikus hatását, azt megfelelően alkalmazzuk, mi magunk is ellenállóbbak leszünk, jobban tudunk alkalmazkodni a hőmérséklethez, a hőmérséklet-változásokhoz, és mindenféle változáshoz - tudjuk, vagyis tudnunk kellene, hogy az elfogyasztott ételek hatással vannak kedélyállapotunkra, ami befolyásolja gondolatainkat, szavainkat, tetteinket. Testünk belső hője, az emésztőtraktus hője nagyban meghatározza a számunkra megfelelő táplálékok körét, azaz azokat az ételeket, melyeket a mi testünk, adott körülmények között képes jól megemészteni, és hasznosítani. Ez az individuális és tudatos táplálkozás! Minderről bővebben olvashatsz a táplálkozási alapelvek címszó alatt.